ON-LINE: Merkelová v Praze. Srocují se příznivci i odpůrci

25. srpna 2016 v 16:04 | Denča (jaruska123love)
Stoupenci i odpůrci Angely Merkelové se shromažďují na Evropské třídě v Praze. Do hlavního města dorazí německá kancléřka ve čtvrtek odpoledne. Jednat bude s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), členy vlády i s prezidentem Milošem ZemanemDnes 12:51 - Praha
13:39 - Policie uzavřela silnici před Úřadem vlády. Chodníky jsou také uzavřené, takže veřejnost se před budovu nedostane. Před uzávěry jsou odpůrci i stoupenci kancléřky
13:34 - Z letiště vyjela kolona vozů. Jeden z nich byl opatřen německou vlaječkou.
13:08 - Pro německou kancléřku nebude návštěva Prahy žádná příjemná procházka. Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvádí svůj komentář titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová".
Odpůrci Angely Merkelové se sešli mimo jiné i na Evropské třídě v Praze.
Odpůrci Angely Merkelové se sešli mimo jiné i na Evropské třídě v Praze.
FOTO: David Kocián, Novinky
13:06 - Z letiště vzlétl policejní vrtulník s termovizí, který bude dohlížet na shromáždění během návštěvy německé kancléřky.
Příznivci Angely Merkelové na Evropské třídě, nedaleko jejích odpůrců (v pozadí)
FOTO: Novinky
12:48 - Kolona policejních vozů vyjela na plochu letiště. Letoun s kancléřkou zatím nepřistál.
12:42 - Na Evropské ulici, kde je nahlášena akce na podporu Merkelové, je i skupinka jejích odpůrců. Oba tábory mají vlajky a transparenty a dohlíží na ně policie.
Zatímco příznivci kancléřky jsou vybaveni vlajkami EU, NATO a Německa, odpůrci si přinesli transparenty a ruskou vlajku.

Zatímco příznivci kancléřky jsou vybaveni vlajkami EU, NATO a Německa, odpůrci si přinesli transparenty a ruskou vlajku.
Odpůrci Angely Merkelové na Evropské třídě v Praze
Odpůrci Angely Merkelové na Evropské třídě v Praze
FOTO: David Kocián, Novinky
Merkelová má během návštěvy jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a členy vlády i s prezidentem Milošem Zemanem. Hlavními tématy mají být budoucnost Evropské unie, česko-německé vztahy, migrační krize či vědecko-technická spolupráce.
Sobotka se chce při setkání zaměřit zejména na spolupráci obou zemí ve vědě a výzkumu či na budování vysokorychlostního železničního spojení obou zemí. Dotknout se chce i boje proti organizovanému zločinu, konkrétně drogové problematiky.

Demonstrace pro i proti

Prezident proti tomu hodlá s kancléřkou probrat otázky kolem migrační krize. Zatímco Zeman považuje muslimské běžence za potenciální hrozbu, Německo je pod vedením Merkelové v otázkách migrace nepoměrně vstřícnější.

Video

Protest proti návštěvě Merkelové na Palackého náměstí v Praze; zdroj: Novinky.cz
Proti politice Merkelové demonstrovali dopoledne příznivci hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Svobodní pak do ulic vyslali pojízdné billboardy.
Další akce jsou plánovány v průběhu celého dne.

Die Welt: Cesta do Prahy nebude pro Merkelovou příjemná procházka

Čtvrteční návštěva Prahy nebude pro německou kancléřku Angelu Merkelovou žádná příjemná procházka. Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvádí svůj komentář titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová".
Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Související téma:

Dnes 12:30
"Když Angela Merkelová dříve přijížděla na pracovní návštěvy Prahy, patřila k jejím rituálům procházka v davu na Karlově mostě. Především němečtí turisté se odvraceli od stánků s obrazy a s ručně vyráběnými šperky a těšilo je, že mohou Merkelovou vidět zblízka, přátelsky ji zdravili, třásli si s ní rukou a snažili se s ní vyfotit na mobil. Ale i mnoho Čechů Merkelovou rádo přijímalo," napsal deník.
Po loňském vypuknutí migrační krize, kdy kancléřka zastávala vstřícný postoj k uprchlíkům, se ale postoj Čechů k ní změnil a její obliba prudce poklesla. "Vzhledem k tomu se Merkelová nejspíš tentokrát procházky v davu vzdá. A to ve městě, které patří mezi její oblíbená místa, kam chce soukromě po skončení svého působení ve funkci kancléřky opakovaně jezdit, jak sama dříve přiznala," uvedl Die Welt.

"Zeman přispívá k hysterii"

Deník píše, že kancléřčinu migrační politiku odmítá mnoho Čechů. Připomíná také postoj prezidenta Miloše Zemana, který Merkelovou kvůli vstřícnosti k běžencům kritizuje a varuje před posilováním islámu v Česku. "Přispívá tak k hysterii ve své zemi, v níž nyní téměř žádní uprchlíci nejsou," píše Die Welt.
Podle deníku se česká vláda snaží udržovat dobré vztahy s Německem a i při návštěvě Merkelové vyzdvihuje témata, která obě země spojují, jako je dopravní spojení nebo rozvoj takzvaného průmyslu 4.0. "Přesto tentokrát cesta do Prahy nebude pro kancléřku žádná procházka," uzavírá Die Welt.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama